Yunanistan’daki kaçak askerler haftaya yüksek mahkemeye çıkıyor

0
26

Yunanistan’da Yargıtay seviyesindeki Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) , 16 Temmuz’da askeri bir helikopter ile Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrine kaçan 2’si binbaşı, 4’ü yüzbaşı, 2’si de başçavuş; 8 askerin Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceklerini görüşmek üzere 10, 11 ve 13 Ocak tarihlerinde toplanacak.

Yüksek Mahkeme, üç ayrı duruşmada sekiz kaçak askeri yargılayarak (10 Ocak’ta üç, 11 Ocak’ta üç, 13 Ocak’ta ise iki asker yargılanacak), kararlarını her duruşmadan sekiz gün sonrasına kadar açıklayacak.

Daha önce Temyiz Mahkemeleri Kurulu, sekiz kaçak askerden beşinin Türkiye’ye iade edilmemesini, üçünün ise iadesini kararlaştırmıştı.

Temyiz Hakimleri Başsavcısı Andonis Liagos, beş kaçak askerin Türkiye’ye iade edilmemeleri kararlarına itiraz etmişti. Kaçak beş asker için nihai karar Yüksek Mahkeme’ye bırakılmıştı. Türkiye’ye iadeleri kararlaştırılan üç asker ise avukatları aracılığıyla Yüksek Mahkeme’ye başvurmuşlardı.

Yüksek Mahkeme’nin kararları ile kaçak askerler ile ilgili adli süreç de tamamlanmış olacak.

Mahkemenin kararlarından bağımsız olarak kaçak askerlerin iltica talepleri ile ilgili süreç de devam ediyor. Bu sürecin de Mart ayında tamamlanması bekleniyor.

Hürriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.