Yılan Robot Deniz Diplerindeki Bakım Çalışmalarını Üstlenecek

0
56

Norveçli bilimadamlarının tasarladığı, denizaltında hızla ve müthiş bir kıvraklıkla ilerleyen yılan robot ‘Eelume’, denizlerin karanlık diplerinin yeni bekçisi olacak.

Norveçli bilimadamlarının ürettiği otomatik yılanbalığı ile robot üretimi adeta yeni bir boyut kazandı. ‘Eelume’ adı verilen robot yılanbalığı, suyun altında kolayca süzülebiliyor ve yaşamını burada sürdürebiliyor.

‘DENİZALTININ BEKÇSİ’

Bilimadamları yılan robota ‘denizaltının bekçisi’ yakıştırmasını yaptı. Yapısı ve işlevi itibari ile denizaltındaki bakım çalışmalarında tam fonksiyon sağlayacak şekilde tasarlandı. Tornavida usulü tasarlanmış ağızı, sıkıştırılmış vidaları açabiliyor.

İSTEK ÜZERİNE BORU HATLARINDA ÇALIŞACAK

Robot yılanbalığının deniz altında sayıları git gide artan boru ve iletişim hatlarının, istek üzerine bakımlarını yapacağı belirtiliyor. Yılanımsı tasarımının ona sağladığı kıvraklık ile dar ve ulaşılması zor bölgelere hızlıca girerek üst düzey verim sağlayabiliyor.

BAKIM ÇALIŞMALARI MALİYETİNİ DÜŞÜRECEK

Yılan robotun ayrıca denizaltındaki bakım çalışmalarının maaliyetini büyük ölçüde düşürebileceği söyleniyor. Okyanusun ışık görmeyen yerlerine kadar ilerleyebilen bu üretim ile hiç şüphesiz, denizin karanlık dehlizlerine bir garip yaratık daha eklenmiş oldu.

HABERLER.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.