Türkiye’den sert tepki: O şımarık çocuğa da iyi anlatsınlar

0
34

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Kardak’la ilgili açıklamalarına ilişkin, “Esasen baktığımız zaman çok benzer yanlarımız var ama bir tane şımarık bir çocuğun bunların hepsini gölgelemesine de Yunanistan’ın her şeyden önce müsaade etmemesi lazım” dedi.

Çavuşoğlu, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. KKTC’den bir gazetecinin, “Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un bir televizyon kanalında, ‘Kardak’a gelsinler, nasıl gideceklerini görelim. Yunan silahlı kuvvetleri her ihtimale karşı hazırlıklıdır’ sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, Yunan bakanın sürekli kışkırtıcı söylemler ve faaliyetler içine girdiğini belirterek, yanıt verdi.

Kendine güvenen bir ülke olarak bu açıklamaları bazen sabırla karşıladıklarını, bazen olgunluk gösterdiklerini, kompleks içinde yaşayan bir kişiyi her zaman ciddiye almadıklarını dile getiren Çavuşoğlu, fakat vatandaşların hassasiyetlerine yönelik girişimler olduğu zaman da gerekeni yaptıklarını belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Çavuşoğlu, Yunan hükümetine de uyarıda bulunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

‘ASLINDA İYİ ÇOCUK, İDARE EDELİM’… İYİ DE NEREYE KADAR?
“Yunanistan’la olan ilişkilerimize önem veriyoruz. Farklı konularda, Ege’de adalar konusunda, kıta sahanlığı konusunda, uçuş hattı konusunda vs… Bu konularda farklı düşünüyoruz. Ama bununla ilgili de mekanizmalarımız var, istikşafi görüşmelerimiz var. Gerginlik artmasın diye bunu yapıyoruz. Ama bu koalisyon ortağınız, sizin sürekli bizim bu anlayışımızı ortadan kaldıracak adımlarda bulunuyor, söylemlerde bulunuyor, tahriklerde bulunuyor. ‘Efendim aslında iyi bir çocuk, idare edelim.’ İyi de nereye kadar idare edilecek? Yani almışsınız, mecbur kalmışsınız koalisyona, sen idare et de benim de bir sabrım var, sabrımın sınırı var. Sonsuz sabrım yok ki. Tamam olgunluk gösteriyoruz da. O yüzden bazı şeyler, siyasi şeyler kendi aramızda olduğu için söylemek istemiyorum. Esasen şu andaki hükümetin de bu şımarık çocuk olan bakandan da rahatsızlığını biliyoruz.

KOALİSYONUN ŞIMARIK ÇOCUĞU
Şimdi Avrupa’nın şımarık çocuğu, koalisyonun şımarık çocuğu… Nedir yani, şımarıkları mı idare edeceğiz? Onları mı oyalamak bizim işimiz? Yunanistan – Türkiye iki komşu, bunu değiştiremeyiz. Sorunlar da var. Sorunları da çözmek için irade koyuyoruz. Tarihte savaşlar oldu, Kurtuluş Savaşı verildi. Ama halklarımız arasında da son yıllarda bir yakınlaşma da oldu. Bizim halklarımız Yunanistan’a gidiyor, Yunan adalarına gidiyor. Yunanlılar Türkiye’ye geliyor. Esasen baktığımız zaman çok benzer yanlarımız var ama bir tane şımarık bir çocuğun da bunların hepsini gölgelemesine de Yunanistan’ın her şeyden önce müsaade etmemesi lazım. Biz böylesine bir zihniyetle belli yarışlar içine girmeyiz. Onlara güç gösterisi yapmamıza da gerek yok. Türk askerinin yeri geldiği zaman ne yapabileceğini en iyi onlar bilir. En iyi hükümet bilir. O şımarık çocuğa da iyi anlatsınlar. Bizim de sabrımızı zorlamasınlar.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, geçtiğimiz günlerde Yunan televizyonuna verdiği demeçte, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının 29 Ocak’ta Kardak bölgesindeki ziyaretleri sorulduğunda, “Kardak kayalıklarına çıkmayı isterdi, ama çıkamazdı. Tüm önlemleri almıştık” demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise bu sözlere, “(Akar’ın) Görevi çıkmak olsaydı çıkardı. Unutulmasın çıkacağımız zaman çıkmamız gereken yerlere çıktık. Kardak konusunda da tutumumuz bellidir” şeklinde cevap vermişti. Bunun üzerine Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos da, “İstiyorlarsa ayak bassınlar (Kardak’a). Bakacağız. Ayak bassınlar, sonra oradan nasıl gidecekler? Çavuşoğlu, ya da böyle bir emir alan herhangi biri Yunan adasına ayak basarsa karşı koyulacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.