Sürücü kursları ile ilgili yeni karar

0
41

Sürücü kurslarına nüfus şartı geldi. Nüfusu 10 binin altında olan yerlerde kurs açılamayacak. 10 bin ila 20 bin nüfuslu yerlerde 1; 20-30 bin nüfuslu yerlerde 2; 30-50 bin arası yerlerde 3; 50 binden sonraki her 50 bin nüfus için ise 3 kurs açılmasına izin verilecek. Düz vitesli araçla ehliyet almak için başvuran ancak dört sınavda da başarılı olamayan kursiyere ise yeni fırsat geliyor.

Kursiyer isterse aynı sınıfın otomatik şanzımanlı sertifikasını almak üzere başvurabilecek. Ardından otomatik vitesli araçta direksiyon eğitimini
tamamlayacak ve ikinci dört sınav hakkında otomatik şanzımanlı araç kullanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle, düz vitesten ehliyet almak için başvurup, dört sınavı da geçemeyen sürücü adaylarının çilesine son verdi. Böylece dört kez düz vitesle sınava girip başarılı olamayan kursiyerlere yeni fırsat tanındı. Bu kursiyerler isterlerse aynı sınıfın otomatik şanzımanlı sertifikasını almak üzere başvurabilecek. Bu durumda direksiyon eğitiminde ve ikinci dört sınav hakkında otomatik şanzımanlı araç kullanabilecek.

SINAVDA BAŞARISIZ OLANLAR
Yönetmeliğin sınavlara ilişkin hükümlerini düzenleyen 15.maddesinde de değişiklik yapıldı. Yine teorik derslerin eğitimini tamamlayan kursiyerler teorik eğitim sınavına, direksiyon eğitimi dersini tamamlayan kursiyerler de direksiyon eğitimi dersi sınavına girecekler.

Ancak eklenen yeni hükümle sınavda başarısız olan kursiyerler için sürücü kursu 45 gün içinde 3 kez ön sınav yapacak. Böylece dört sınavda da başarısız olan kursiyerler, yeniden 45 gün içerisinde akan trafikte yapılan direksiyon eğitimi dersinin tamamını alarak tekrar ön sınava aynı usulle girecekler.

E-SINAV FIRSATI

Sınavlara ilişkin maddeye eklenen bir başka fıkrayla teorik sınava, elektronik sınavla (e-Sınav) girmek isteyen kursiyerler, sınavda başarısız olmaları durumunda bir sonraki sınav için en erken 15 gün, en geç 45 gün içinde randevu alarak girebilecekler.  Bu süre içinde sınava girmeyenler bir sınav hakkını kullanmış sayılacaklar.

İkinci dört sınav hakkını kullanacak kursiyerler için de birinci fıkradaki ön sınav ile ilgili uygulamalar geçerli olacak.

OKULDA TRAFİK DERSİ ALANA MUAFİYET 
Yönetmeliğe eklenen bir fıkrayla, üniversite ve yüksekokullar ile lise ve dengi okullarda zorunlu trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği derslerinden başarılı olduklarını belgeleyenler, belgelendirdikleri derslerden; ilk yardımcı sertifikasına sahip kişiler ilk yardım dersinden isterlerse eğitim almayabilecek. Bu kişeler sadece sınava girecekler.

NÜFUSU 10 BİNİN ALTINDA OLAN YERLERDE

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurs Yönetmeliğinde radikal değişikliğe gitti. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan değişikliğe göre bakanlık artık yeni sürücü kursu açma taleplerini, ilçenin nüfusuna göre değerlendirecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan yerlerde kurs açılmasına izin verilmeyecek.

TÜİK’in yıllık nüfus istatistiklerine göre nüfusu;
a) 10.000-20.000 arası olan ilçelerde bir,
b) 20.001-30.000 arası olan ilçelerde iki,
c) 30.001-50.000 arası olan ilçelerde üç,
ç) 50.000’den sonraki her 50.000 nüfus için ise üç kurum açılmasına izin verilecek.

MEVCUT KURSLARIN DURUMU NE OLACAK?

Nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde mevcut kurslar faaliyetlerine devam edecek. Ancak bu ilçelerdeki kursların herhangi bir nedenle kapatılması halinde yeni kurs açılamayacak.

KURS AÇILABİLECEK YERLER İLAN EDİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı , Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her yıl ilan edilen il ve ilçelerin nüfusuna göre kurs açılacak il ve ilçeleri Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sitesinde her yıl Şubat ayında ilan edecek.

100 CEZA PUANINI DOLDURAN SÜRÜCÜLER YANDI

Yeni dönemde bir yıl içinde 100 ceza puan sınırını doldurup eğitime alınacak sürücülerle ilgili de değişiklik yapıldı. Değişiklik öncesi 100 ceza puanını doldurup iki ay süreyle ehliyeti geri alınan sürücüler sadece trafik ve çevre dersinden eğitim almak zorundaydı. Yeni dönemde ise bu kişiler özel motorlu taşıt sürücü kurslarında teorik derslerin tamamından eğitim almak zorundalar.

SÜRÜCÜ KURSLARININ ARAÇLARI YAŞLANDI

Yönetmelikte yapılan bir başka önemli değişiklik ise sürücü kurslarında kullanılacak araçların yaş sınırı da değiştirildi. Buna göre daha önce M, A1, A2, A, B1, B ve BE sertifika sınıfı eğitim ve sınav araçlarının yaşı 10’u; C , D ve F sınıfı ehliyet eğitim ve sınav araçları 20 yaştan büyük olamıyordu. Yeni değişiklikle birinci grup araçlar için bu sınır 12 yıla, ikinci gruptakiler için de 22’ye çıkarıldı.

TÜM KURS ARAÇLARI KURS SAHİBİNİN ÜZERİNE OLACAK

Kursta kullanılacak direksiyon eğitimi ve sınav araçlarının kursun kurucusu adına kayıtlı olması, eğitim ve sınavda her an kullanılmaya hazır bulundurulması şartı getirildi.

 Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.