Solaryumun zararları nelerdir?

0
66

Bronz bir tene sahip olmak için yaptırılan solaryum kadınların daha güzel ve çekici görünmesini sağlıyor. Peki solaryum zararlı mıdır? Yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Genellikle kış aylarında rağbet gören solaryum bronz bir tene sahip olmanızı sağlarken bilinçsizce uygulandığında ciddi zararlar verebiliyor. Bronz bir tene sahip olan bayanlar daha güzel ve canlı bir görünüme sahiptir. Yaz aylarında güneş ışığından faydalanarak bronzlaşan bayanlar, kışın ciltte renk değişimi olmasını istemediklerinden solaryuma girmeyi tercih ediyor.

SOLARYUMUN ZARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar solaryumun cilt kanserine neden olduğunu belirlemiştir. Ayrıca ciltte yanıklara ve deri yaşlanmasına neden olmaktadır. Solaryum esnasında gözleri kapalı tutmak ve gözlük kullanmak gereklidir. Solaryumda kullanılan UV-A ışınları göze temas ettiğinde katarak oluşumuna neden olmaktadır. Solaryuma girmeden önce vücudun temiz olması gerekir. Vücuda sürülen nemlendirici ve diğer losyonların solaryumdan yayılan UV-A ışını ile cildin içine girerek hücrelerin zarar görmesine neden olmaktadır. Böylece ciltte kırışıklık oluşturarak erken yaşlanmaya neden olur.

MUTLAKA TEST YAPTIRIN

Solaryumdan zarar görmemek için önce cildinizin rengine ve hassasiyetine uygun solaryum süresini ve seansını belirlemek için cilt testi yaptırılması önemlidir. İlk seansda 10 dakika ve diğer seanslarda artarak en fazla 20 dakika kalınabilir. Solaryuma girmeden önce lensler çıkarılmalı ve cilt temizlenmelidir. Epilasyon ve ağda yaptırdıktan sonra ve alkol aldıktan sonra solaryuma girmek zararlıdır.

Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.