Silahsızlanma yetmez, özür dileyip dağılın

0
40

İSPANYA’nın kuzeyi ve Fransa’nın güneybatısında Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele yürüten ETA örgütü, silahsızlanma sürecini başlattı.

 ETA, Fransa’nın güneyinde bulunan 8 silah deposunun yerini Fransız polisine bildirdi. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, ETA’nın verdiği listede bulunan yerlerdeki aramalarda yaklaşık 3,5 ton patlayıcı ve mühimmat ele geçirildiğini açıkladı. Fransa’nın bu operasyonun soğuk kanlı ve şiddetten uzak bir tavırla yapılabilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

AB’NİN TERÖR LİSTESİNDE

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise ETA’nın bu hamlesinin ‘nihai yenilgi’ye işaret ettiğini belirterek grubun hükümetten hiçbir karşılık beklememesi gerektiğini özür dileyip kendisini feshetmesi gerektiğini kaydetti. 1959 yılında Franco’nun diktatörlüğü döneminde İspanya’da kurulan ETA, AB’nin terör örgütleri listesinde bulunuyor. 829 kişinin ölümünden ve binlerce kişinin de yaralanmasından sorumlu tutulan örgüt, 2011’de ateşkes ilan etmiş fakat silahlarını teslim etmemişti. ETA’nın 2010 yılında düzenlediği son saldırıda bir Fransız polisi ölmüştü. Örgütten geriye kalan 30 kadar üyenin son olarak  yaklaşık 360 kadar ETA mahkumunun cezalarının hafifletilmesi veya salıverilmeleri için mücadele ettiği belirtildi.(hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.