Öğretmenlerin mülakat tepkisi: Objektiflik yok

0
89

Mülakata girmeye hak kazanan adaylar, mülakat sınavında komisyon üyelerinin objektif davranmadığı düşüncesinde birleşti.

Ahmet Turna’nın haberi

Sözleşmeli öğretmen adaylarının mülakat sonuç ve itiraz süreci geride kaldı. 74 bin öğretmen, 24 Temmuz tarihinde ÖABT sınavına girmiş ve sonuçlar ÖSYM tarafından 2 Eylül tarihinde açıklanmıştı. Mülakat sınavlarından komisyon üyeleri karşısına çıkan 74 bini aşkın adayın mülakat sonuçları, öğretmenler arasında büyük bir şaşkınlığa yol açtı.

ÖSYM’nin resmi internet sitesinden açıklanan sonuçlar öncesi ise şaşırtıcı bir olay yaşandı. 27 Eylül Salı günü, daha önceden 28 Eylül tarihinde açıklanacağı belirtilen sonuçlar saat 21.00’de açıklanmış, bazı adaylar sonuçlarını öğrenirken, büyük bir çoğunluk ise sonuçlarını öğrenememişti. Bu olay, mülakata hak kazanan öğretmenler arasında büyük bir şüpheye yol açmıştı.

ÖĞRETMENLERİN ORTAK TEPKİSİ: OBEJKTİFLİK YOK

Büyük tartışmalara yol açan mülakat sınav sonuçlarının açıklanması ve ÖABT sınavından elde edilen paunlar ile mülakat sınav sonuçlarının arasında büyük farklılıklar olması, adaylar arasında büyük tartışmalara yol açtı. Öğretmenler, mülakatta yer alan komisyon üyelerinin objektif davranmadığı ve belirli bir puan bareminin olmamasından dolayı tepkilerini dile getirdiler.

İTİRAZLARA GERİ DÖNÜŞ OLMADI

28-30 Eylül tarihleri arasında belirlenen ‘Sonuçlara itiraz’ süresince  adayların bazı il ve  ilçelerideki Milli Eğitim Müdürlüklerine itiraz dilekçesi gönderdikleri fakat geri dönüş olmadığı öğrenildi.

Öğretmen adayları, 4-7 Ekim tarihleri arasında tercih yapacak ve tercih sonuçları 10 Ekim tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanacak.

BAKAN YILMAZ NE DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın konuşmasında, “Önümüzdeki dönem mutlaka taban puan uygulamasını getireceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da bu açıklamaları doğrular nitelikte,  “Doğrusu da odur. Mutlaka getirilmesi lazım. Ama sadece o da yeterli midir? Acaba başka bir şey de yapmak gerekir mi diye de düşünmek lazım. Belki istişare yapmamız gereken unsurlardan bir tanesi de bu. Öğretmenlik özel bir meslektir. Öğretmen adaylarının da özel olarak seçilmesi lazım.” ifadelerini kulanmıştı.

Kaynak: Sadece Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.