Nerede oy kullanacağım? Seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılır?

0
31

Referandum öncesi sık sık sorulan sorulardan biri de ‘Nereden oy kullanacağım’ oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçmen listeleri askıdan kaldırıldı ancak nisan ayında gerçekleşecek olan referandum öncesi YSK seçmen sorgulama sayfası sıkça ziyaret ediliyor. Peki, vatandaşlar, nerede oy kullanacaklarını nasıl öğrenecek? Seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılıyor? İşte, detaylar!

YSK seçmen listesi sorgulama işleminin nasıl yapılacağını merak eden binlerce vatandaş araştırmalarını devam ettiriyor. Anayasa değişikliği için oy kullanma hakkına sahip olup olmadığını araştıran vatandaşlar, Nisan ayında gerçekleşecek referandum öncesi detayları öğrenmeye devam ediyorlar. YSK internet sitesi üzerinde kurulu olan sistemden seçmen bilgilerini öğrenmek isteyen vatandaşlar için ayrıntıları yazdı. Peki, YSK seçmen listesi sorgulama işlemi nasıl yapılır? Nerede oy kullanacağım? İşte detaylar.

SEÇMEN YERİ SORGULAMA İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

SEÇMEN LİSTESİ NASIL SORGULANACAK?

Oy kullanma hakkına sahip olan vatandaşlar, e-devlet ve YSK internet sitesi üzerinden kütüğünün nereye kayıtlı olduğunu öğrenebilecek. YSK internet sitesi üzerinde kurulu olan sistemden seçmen bilgilerini öğrenmek isteyen vatandaşlar, T.C. kimlik numaları ile bu bilgiye erişebilecek.

Aynı bilgi, e-devlet şifresi aracılığıyla, e-devlet üzerinden de öğrenilebilecek.

SEÇMEN KÜTÜĞÜ DÜZELTMELERİ İÇİN 26 ŞUBAT’A MÜHLET TANINDI

1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,

Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşlar;

26 Şubat 2017 (17.00) Pazar gününe kadar; bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına müracaatta bulundu.

OY KULLANMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN DEĞİŞİKLİK SÜRESİ TAMAMLANDI

2.Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvuran ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim eden öğrencilerin işlemleri gerçekleşti.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.