Kevin Bacon: Türkiye’de olanları takip ediyorum

0
99

Hollywood yıldızı Kevin Bacon, şimdilerde yeni filmi “Patriots Day” ile adından söz ettiriyor. Ünlü oyuncuyla Amerika’da buluştuk, Türkiye’de “Kara Gün” adıyla 10 Şubat’ta vizyona girecek filmini ve hakkında merak ettiklerimizi konuştuk. 

◊ Dilerseniz yeni filminizle başlayalım. “Patriots Day”, yakın geçmişte yaşanmış gerçek bir hikayeyi anlatıyor değil mi?
– Evet, Boston Maratonu’ndaki terör saldırısını anlatıyoruz.

◊ Siz Boston’da mıydınız saldırı sırasında?
– Hayır, New York’taydım. Ama o insanların neler hissettiğini anlayabiliyorum. Çünkü 11 Eylül’de de New York’taydım.

◊ Biz de ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz…
– Takip ediyorum. Korkunç bir his. Masum insanları düşündükçe midemde kocaman bir yumruk hissediyorum…

KURGU YA DA GERÇEK FARK ETMİYOR

◊ Filmde kurgu bir karakteri değil, gerçek bir kişiyi canlandırıyorsunuz. Gerçek hikâyelerde karaktere hazırlanırken nasıl bir süreç yaşıyorsunuz?
– Benim için karakterin kurgu ya da gerçek olması fark etmiyor, çünkü oynadığım her karaktere karşı büyük sorumluluk duyuyorum. Onları derinlemesine anlamaya çalışıyorum. Araştırmalarımı yapıyorum, dersime çok özenle ve iyi çalışıyorum. Çektiğim her sahnede onu tüm benliğimle yansıtmaya çalışıyorum.

◊ Yaşayan birini oynamak daha farklı bir his değil mi?
– Sorumluluk duygusu daha fazla oluyor ve daha heyecanlı hissediyorsun… Ben çok sayıda kötü adam rolü de oynadım. Rolleri sadece hayata geçirmem gereken karakterler olarak görüyorum, iyi-kötü ya da gerçek-kurgu diye ayırmıyorum

.KENDİ FİLMLERİMİ İZLEMEMEYE ÇALIŞIYORUM

◊ Son dönemde gerçek hikayeler yerine fantastik filmler ağırlıkta. Bir karakter oyuncusu olarak sinemanın bu değişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
– Doğru söylüyorsun şimdilerde filmlerin birçoğunun içeriği fantastik… Gerçek hikayeler sinemanın vazgeçilmezleri. Bu hikayeler bizim artistik ve yaratıcı anlatımımızla mutlaka beyazperdede olmalı. Tabii ki fantastik filmler de olmalı, onların yeri piyasada çok farklı ama gerçek hikayeler, trajik olaylar ya da başarı hikayeleri de sinemanın geleneksel ve vazgeçilemez tarafı.

◊ Yaptığınız filmleri izliyor musunuz?
– Filmlerimi izlememeye çalışıyorum, çünkü izlediğim zaman sürekli kendimi eleştiriyorum. “Neden burayı daha farklı oynamadım, neden şöyle yapmadım” deyip duruyorum. O yüzden izlemiyorum.

SABAHLARI SEÇMELERE GİTTİM AKŞAMLARI GARSONLUK YAPTIM

◊ New York’a çok genç yaşta taşınmış, hayallerinizi gerçekleştirmek için çok uğraşmışsınız. Nasıl bir süreçti?
– Zor ve stresli günlerdi. 4 yıl boyunca sabahları audition’lara (seçmelere) giderken akşamları restoranlarda garsonluk yaptım. 4 yıl sonunda oyunculuktan kazandığım parayla kiramı ödediğim gün çok mutlu bir gündü benim için. Babam çok başarılı ve saygı duyulan bir insandı, çok da eski kafalıydı ama beni her zaman destekledi. O yüzden hiç vazgeçmeden denedim ve uğraştım.

◊ İki çocuk babasısınız. Onlara verdiğiniz en önemli tavsiyeler neler?
– Böylesine kötü ve karmaşık bir dünyada çocuklarımız çok masum. Onların hayatları çok basit ve sıradan. Bazı yerlerde onların hayatlarının mahvedildiğini görmek korkunç… Benim kendi çocuklarıma verdiğim en önemli öğüt; hoşgörülü, merhametli ve anlayışlı olmaları. Herkes onlarla aynı düşünmek ya da aynı olmak zorunda değil ama onlar karşısındakilerin görüşlerine, inançlarına her zaman saygı duyacak ve hoşgörülü olacak.

EN BÜYÜK ZEVKİMİZ

◊ Son sorum müzikle ilgili. Bir müzik grubunuz var değil mi?
– Evet, kardeşimle birlikte bir grubumuz var; The Bacon Brothers. Akustik rock müzik yapıyoruz. Birlikte söz yazıyoruz, şarkı söylüyoruz. Bu bizim en büyük zevkimiz.

Kevin Bacon kimdir?

Kevin Bacon, oyunculuğun yanı sıra yönetmen, söz yazarı ve müzisyen. 1958, Philadelphia doğumlu. Babası, “yeni Philadelphia’nın babası” olarak da kabul edilen ünlü bir şehir planlamacısı. Babasından aldığı yaratıcılık genleri, Bacon’ı oyunculuğa yöneltmiş. Çocukluk hayali olan mesleği yapabilmek için önce sanat eğitimi almaya başlamış, sonra New York’a taşınmış. Greenwich Village’nin gelmiş geçmiş en genç tiyatro öğrencisi olarak hayallerinin peşinden koşmuş. 1987 yapımı “Lemon Sky”da birlikte rol aldığı Kyra Sedgwick ile evli olan oyuncunun Travis ve Sosie adında iki çocuğu var. “Apollo 13”, “Sleepers” ve “Hollow Man” filmleriyle de adından söz ettiren, 2009 yapımı “Taking Chance” filmiyle Altın Küre kazanan Kevin Bacon, şimdi de “Patriots Day” ile seyirci karşısında.

Hürriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.