İstanbul’da terör saldırısı: 38 şehit

0
41

İstanbul’da Vodafone Arena yakınında iki terör saldırısı meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamada 38 şehidin olduğunu açıkladı.

İstanbul’da Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye’yi kapsayan Maçka Parkı’nda iki ayrı patlama meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin, “Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiş 29 şehidimiz var. 166 şu ana kadar tespit edilen yaralımız var.” dedi. 166 yaralıdan 3’ünün durumunun ciddi olduğu belirtildi.

Bu bilgiler Bakan Soylu’nun ilk açıklamalarıydı. Saldırının ertesi günü saat 11:40 sularında yeni bir açıklama yapan Soylu, şehit sayısının 38’e yükseldiğini duyurdu.

Bakan Soylu’nun açıklamaları;

“Milletimize geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerimi ileriyorum. Sayın Kurtulmuş, olayın nasıl gerçekleştiği konusunu sizlerle paylaştı. Beşiktaş-Bursaspor maçının ardındn konuk ekip taraftarlarının tahliyesinin ardından güvenlik güçlerine yönelik bombalı araç patlatılıyor. Olay yerinde şehit ve yaralılarımız oluyor. Olaydan 45 saniye sonra yine bağlantılı olduğunu düşündüğümüz başka canlı bomba, kendisini polsilerin ortasında kendisini patlatıyor. Türkiye’nin her noktasında terörle mücadele eden güvenlik güçlerimiz özellikle 15 Temmuz’dan sonra terör örgütlerini diskalifiye edilmesi konusunda büyük çaba sarfediyorlar. Bu akşam da yapılan hain saldırı, can siperane çabanın yok edilmesi için gerçekleştirilmiş hain saldırıdır. Bu iki patlamada, 29 şehidimiz var. 2’si sivil, 1’i emniyet müdürü, 1 ‘i emniyet amiri ve toplam 29 şehidimiz. 166 yaralımız var. Yaralılarmızın bir kısmı taburcu edildi.”

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Kalleş saldırıların ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklama şöyle: Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece İstanbul’da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos olarak önümüze gelmektedir. Son yıllarda defalarca yaşadığımız bu alçak saldırıyı yapan terör örgütünün adının ve yönteminin herhangi bir önemi yoktur. PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır.”

TERÖRİSTLERİ DESTEKLEYEN ÜLKELER…

“Türkiye’nin, bu ahlaksız terör saldırısından sonra da yaralarını kendisinin saracağını, yasını hakiki dostlarıyla birlikte kendi başına tutacağını, yasak savma kabilinden açıklamalar dışında yanında kimseyi bulamayacağını biliyoruz. Terörle mücadele eden Türkiye’nin ve Türk milletinin yanında yer almak yerine, terör örgütlerini ve teröristleri desteklemeyi tercih eden ülkelerin, bu olaydan sonra farklı davranmalarını beklemek için sebebimiz kalmamıştır.”

Allah’ın yardımıyla, ülke ve millet olarak, terörün, terör örgütlerinin, teröristlerin ve elbette onların arkalarındaki güçlerin üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş’taki patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Terör ve Örgütlü Suçlardan Sorumlu Başsavcı Vekili İsmail Uçar’la birlikte aynı büroda görevli 3 savcı, olay yerine giderek inceleme yaptı. Başsavcılık, söz konusu patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

Sadece Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.