‘Irak ordusu Musul’a girdi’

0
132

Irak ordusu, 2014 yılından beri ilk kez terör örgütü DEAŞ’ın elindeki Musul’un kent merkezine girdi. Yetkililer Irak ordusunun kente girmesinden sonra DEAŞ iile daha önce görülmemiş sert çatışmaların yaşanabileceği uyarısında bulunuyorlar.

CNN’e konuşan Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tahsin İbrahim, Irak ordusunun 2014’te terör örgütü DEAŞ tarafından ele geçirilen Musul’a girdiğini ve birliklerin Al Intisar mahallesine baskın düzenlediğini bildirdi.

Irak Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, Irak Ordu’sunu 9. Zırhlı Tugayı’nın Musul’a girdiği belirtildi.

İLK SEMT

Irak ordusuna bağlı güçlerin Musul kent merkezine yakın İntisar semtine girdiği bildirildi. Ninova Operasyonları Komutanı Abdulemir Reşid Yar Allah tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Orduya bağlı 9’uncu Zırhlı Birliği ve 3’üncü Tugay Çevik Güçleri, Musul’un kuzeydoğusundaki İntisar semtine girdi.” ifadesi kullanıldı.  Açıklamanın devamında Yar Allah, “Bu semt, Musul’un kuzeydoğusunda bulunan ilk semtidir ve kent merkezine doğru ilerleyiş sürüyor.” dedi.

Yetkililer Irak ordusunun kente girmesinden sonra DEAŞ iile daha önce görülmemiş sert çatışmaların yaşanabileceği uyarısında bulunuyorlar.

DEAŞ ile sokak çatışmaları yaşanırken, ağır kayıp veren örgütün kent merkezine doğru çekildiği belirtildi. Irak Terörle Mücadele Birlikleri’nin de katıldığı çatışmalarda 45 IŞİD militanı öldürüldü, iki askeri de hayatını kaybetti.

Irak ordusu bölgeye asker ve ağır silah sevkiyatı yaparken, çatışmaların yaşandığı mahallelerde yaşayan binlerce sivil evlerini terk ederek Erbil’e sığındı. Sadece bugün 4 bin 600 sivilin Musul’un doğusundaki mahallelerden Erbil’e kaçtığı belirtilirken, bu sayısının ilerleyen günlerde 10 binlere çıkması bekleniyor.

MCGURK: DÖNÜM NOKTASI

ABD Başkanı Barack Obama’nın DEAŞ karşıtı koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak ordusunun Musul’a girmesini bir ‘dönüm noktası’ olarak tanımladı. McGurk Twitter’dan paylaştığı mesajında: “Dönüm noktası: Irak güçleri bu sabah Musul’un doğu mahallelerine girdi.” dedi.

Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonu 18 gündür devam ediyor. Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014’te ordu birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından kenti ele geçirmişti.

Irak ordusu daha önce il sınırında yer alan Karama ve Gökçeli mahallelerine sızmayı başarmıştı. Ancak ilk kez zırhlı birlikler Musul kent merkezinde yer alan bir mahalleye ulaştı.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.