İmalat sanayi denge kazandı

0
23

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Şubat ayında 49.7’ye yükselerek sektörün durağan bir seyir izlediğine işaret etti.

Endeksteki 1 puanlık yükseliş temel olarak imalat sektöründe üretim ve istihdamdaki artıştan kaynaklandı.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Ocak ayında 48.7 değerini almıştı. Endekste 50’nin altındaki değerler daralmaya, üzeri ise büyümeye işaret ediyor.

PMI verisi geçen yılın ortalaması olan 48.8’in üzerinde bir değer aldı.

Üretim alt endeksi Ocak’taki 48.3 seviyesinden Şubat’ta 50.7’ye yükseldi ve 12 ay art arda daralmaya işaret ettikten sonra tekrar büyümeye işaret etti.

Yeni siparişler alt endeksi 47.9 düzeyinden Şubat’ta 48.8’e yükselerek dört ayın en yüksek değerini aldı, ancak daralmaya işaret etmeyi sürdürdü. Yeni ihracat siparişleri ise 50.6 düzeyinden 50.5’e sınırlı bir düşüş kaydetti. Yeni ihracat siparişleri böylece son yedi ayın beşinde büyüme kaydetti.

TL’nin değer kaybının girdi fiyatlarında yarattığı yükseliş devam etti. Girdi fiyatları sert yükseliş kaydetse de, yükseliş hızı art arda ikinci defa yavaşladı ve dört ayın en hafif artışını kaydetti. İmalatçıların mamul mal fiyatlarındaki artış ise devam etti, ancak Aralık ve Ocak aylarına kıyasla daha yavaş arttı.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.