Hakkari’de bombalı saldırı! 10’u asker 18 şehit

0
68

Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Durak Jandarma Karakolu’na, teröristler bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 10’u asker 18 kişi şehit oldu.

Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta karayolu üzerinde bulunan Durak Jandarma Karakolu önünde araç ve kimlik kontrolü yapılırken, teröristler bomba yüklü araçla saldırdı. İlk gelen bilgilere göre 6 askerin şehit olduğu duyurulmuştu. TSK ise yaptığı açıklamada 9 askerin şehit düştüğünü ifade etti. En acı haberi ise Valilik verdi. Hakkari Valiliği’nden Şemdinli saldırısıyla ilgili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “İlk belirlemelere göre 9 asker şehit olmuş, 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 11’i asker, toplam 27 yaralı askeri helikopterle hastanelere sevk edilmiştir.”

18 ŞEHİT

Başbakan Yıldırım’ın açıklamasında ise şehit sayısının yükseldiği öğrenildi. Başbakan,“Hain saldırıda 10 askerimiz şehit düştü, 8 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.” dedi.

BAŞBAKAN’DAN ‘ŞEMDİNLİ SALDIRISI’ AÇIKLAMASI

KİMLİK KONTROLÜ YAPILIYORDU

Şemdinli- Yüksekova karayolu üzerinde yol kontrolu yapılırken, bombalı aracın Şemdinli yönünden geldiği ve bu sırada patlatıldığı kaydedildi. Araç ve kimlik kontrolleri yapılırken patlamanın meydana geldiği ve bu sırada yolda 5 metre derinliğinde 10 metre genişliğinde bir çukur oluştuğu, yolun da trafiğe kapandığı belirtildi.

10’U ASKER 8 SİVİL ŞEHİT

TSK’nın ilk açıklmasında saldırıda 9 asker şehit oldu, 11 asker de yaralandı. Sonra bu sayı 18 şehide yükseldi.

Patlamadan hemen sonra bölgede geniş çaplı operasyon başlatılırken, yaralılar ise Şemdinli ve Yüksekova Devlet hastanelerine kaldırıldı.

OPERASYON BAŞLATILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, Hakkari’nin Şemdinli ilçesindekiDurak karakolunun olduğu bölgeye teröristlerce yapılan bombalı saldırının ardından bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Hakkari’deki Durak karakoluna yönelik terörist saldırıyla ilgili, Başbakanlığın yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi. Yasağın, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, yaralılar ve hayatını kaybedenlere ait görüntü ve görselleri kapsadığı kaydedildi.

Sadece Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.