Google sizi nasıl biliyor?

0
47

Günümüzde sosyal medya, markalaşmada büyük önem arz ediyor. Hedef kitleye ulaşmada en kısa yol olan sosyal medyanın doğru kullanımı ise firmalara uzun vadede büyük kar getiriyor. Bu kapsamda markalaşmak ya da var olan markasının tanıtımını yapmak isteyenlerin sosyal medyayı stratejik bir şekilde kullanmaları gerektiğini söyleyen CRMMedya Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, markaların bu konuda özel stratejiler belirlemesi gerektiğini aktardı.

Günümüzde aranılan bilgiye ulaşmada herkesin eli ilk olarak Google aramasına gidiyor.  Peki ya Google’da sizin adınız aranırsa? CRM Medya Yönetim Kurulu BaşkanıRamazan Becer, markalaşma sürecindeki şirketlerin internet aramalarında ortaya çıkan binlerce sonuç arasından fark edilebilir olmalarının önemine vurgu yaptı. Sosyal medya hesaplarının firmaların online tanıtımını yaptığını söyleyen Becer, “Dijital medya unsuru bugün her alanda karşımıza çıkmaya devam ediyor. İyi bir sosyal medya yönetimin markalaşma sürecindeki şirketlere büyük getirisi oluyor. Hedef kitle üzerinde iyi bir izlenim oluşturmak sosyal medya ile mümkün” açıklamasında bulundu.

“Markaları tanımlayan şey yaptıkları işlerdir”

Sosyal medyada doğru bir profil yaratmanın, hedeflere ulaşmada atlanılmaması gereken bir basamak olduğunu söyleyen Becer, “Sosyal medya şirketin müşterisiyle birebir iletişim kurmasını sağlayan çok etkili bir ortam. Şirket müşterisinin nabzını orada yokluyor, orada anında feedback alabiliyor. Bu aşamada markanın hedef kitlesiyle kurduğu doğru iletişim uzun vadede markanın itibar yönetimine katkı sağlıyor. Yani aslında sosyal medya, markalara kendi tanıtımlarını yapmak için büyük bir fırsat veriyor diyebiliriz. Yeni bir ürün alacak olsak, bir yere iş başvurusunda bulunacak ya da bir yerden iş teklifi de alsak ilk olarak internette arama yapıyoruz. İnternette gördüğümüz tavsiye ve referanslar karar mekanizmamızı doğrudan etkiliyor. Markaları tanımlayan şey onların yaptıklarıdır. Yaptıklarını karşı tarafa göstermenin en kısa yolu da sosyal medyadır” dedi.

“Kişisel markalar da kurum markasına destek verir”

Kişisel markalaşmada sosyal medyanın öneminin daha fazla olduğuna dikkat çeken Becer, “Sosyal medya milyonlarca insanın buluşma noktası. Burada insanlar kendilerini özgürce ifade etme fırsatı buluyorlar. Bu da kişisel markalaşma sürecinin hızlanmasını sağlıyor. Bugün sosyal medya fenomeni dediğimiz kitle bunun en büyük örneklerinden aslında. Ünlüleri de unutmamak gerekiyor. Kendi markalarını yaratmak için sosyal medyayı kullanıyorlar hem de uzman desteği alarak. Çünkü insanlar onları hep sosyal medyadan takip ediyorlar. Hayranlarıyla paylaştıkları bir fotoğraf onları zirveye de taşıyabiliyor, ipe de götürebiliyor. Doğru bir sosyal medya kullanımı, hem firmalar hem de kişisel markalaşma sürecindeki kişiler için kilit nokta” şeklinde konuştu.

HÜRRİYET.COM.TR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.