‘Faizi aşağı çekmek gerekiyor’

0
40

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başta kamu bankaları ve öncelikle TCMB olmak üzere faiz oranlarının aşağı çekilmesi gerektiğini belirtirken, içinden geçtiğimiz günleri ise “döviz alınacak değil döviz satılacak günler” olarak tanımladı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlara hitabında yaptığı konuşmanın ekonomi ile ilgili bölümünde, Türkiye’nin terör kadar önemli bir diğer sorununu ekonomi olarak nitelerken son yıllarda yaşanan gelişmelerin ekonomide bir yorgunluk ortaya çıkardığını da belirtti.

“Başta kamu bankaları olmak üzere lütfen faiz oranlarını düşürün” diyen Erdoğan, “Faiz oranlarını düşürün ki yatırımcı, girişimci çok daha rahat bir şekilde yatırımını yapabilsin. Çünkü yatırım olursa üretim olacak, üretim olursa bu sıkıntılı süreç başarıyla atlatılacaktır… Başta kamu bankalarımız olmak üzere, bir numara TCMBolmak üzere bu çalışmayı süratle yaparak bunu (faizleri) aşağı çekmemiz gerekiyor” dedi.

Bankacılık sektörüne yönelik ise Erdoğan, “Çok kazanacaktın biraz az kazan, zaten kendi paranla kazanmıyorsun ki. Bütün vatandaşın sana gelip yatırdığı paradan kazanıyorsun; 10 kazanma 5 kazan” dedi.

Erdoğan, ekonomik darboğazın içinde en önemli sıkıntılardan birinin de işsizlik olduğunu belirterek, “Biz bu işsizliğe de fırsat vermemeliyiz, bu oranın süratle tek haneli rakama düşmesi lazım. Bunu başarmamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan konuşmasında iş adamlarından, esnaftan, sanatkarlardan tüm imkanlarını harekete geçirmesini isteyerek, “İmkanları harekete geçirin, üretin, alın, satın, istihdam edin, yatırım yapın, piyasayı harekete geçirin” çağrısı yaptı.

BUGÜN DÖVİZ ALINACAK DEĞİL SATILACAK GÜNDÜR

Döviz kurundaki artışın ithal ham maddeye dayalı üretim yapan iş yerlerini sıkıntıya soktuğunun farkında olduğunu da dile getiren Erdoğan, “Bu sıkıntı zincirleme olarak tüm piyasayı etkiliyor. Döviz kuru üzerindeki spekülasyonların da amacı da zaten budur” dedi.

“Kur seviyesinin geldiği yer ekonominin gerçeklerine uygun değildir” diyen Erdoğan, “Bu tabi olmayan yüksek kur birilerine kazandırırken birilerine de kaybettiriyor… İçinden geçtiğimiz günler döviz alınacak değil döviz satılacak günlerdir” dedi.

EKONOMİDE YORGUNLUK

“Ülkemizin en az terör meselesi kadar önemli bir önceliği de malumunuz ekonomidir” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2013 yılından beri arka arkaya yaşadığımız hadiseler, olaylar, saldırılar nedeniyle ekonomimizin dinamiklerinde bir yorgunluk ortaya çıktığı açıkça görünüyor. Ekonominin can damarı istikrar ve güven ortamıdır. Türkiye’nin istikrarına ve güvenliğine yönelik saldırıların öncelikli hedeflerinden biri de ekonomimizin düzgün giden ritmini bozmak, çarkları durdurmak hatta kırmaktır. Şu ana kadar genel bir durgunluğun ve yorgunluğun ötesinde kalıcı hasar almadık” dedi.

İhracatın bu yıl itibarıyla yeniden toparlanmaya başladığına, dış ticaret açığının kapandığına da dikkat çeken Erdoğan, “Gerilemenin durduğu göstergelerdeki okların yeniden yükselişe işaret ettiği bir döneme girdik. Turizm yaşanan olaylardan en çok etkilenen bir başka alandır. Sektörde önce Rusya sonra terör olaylarıyla Avrupa tarafında ortaya çıkan kayıpların yakında sona ereceğini bu sezondan itibaren yeniden yükselişin başlayacağını düşünüyorum” dedi.

Türkiye ekonomisinin sorunu “Paranın yokluğu değil, paranın stabil hale geçmiş olması” sözleriyle tanımayan Erdoğan, “Herkes aynı anda alacağını tahsil etme, borcunu öteleme gayretine girerse işin içinden kimse çıkamaz. Herkes elindeki parayı piyasaya sürerse sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Hiç kimse ‘önümü göremiyorum’ deme lüksüne sahip değildir” diye konuştu.

Erdoğan, çağrılarına kulak verilmesi halinde “2017’nin çok parlak bir yıl olduğunu göreceğiz” dedi.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.