Bayrampaşa’da Okul Tatil Ettiren Yangın 5 Saat Sonra Kontrol Altına Alındı

0
22

Bayrampaşa’da plastik atölyesinde büyük çaplı yangın çıktı. Gittikçe büyüyen yangın, otoparka sıçradı. Bölgedeki okullar tatil edildi. Yangın 5 saat sonra kontrol altına alınabildi.

İstanbul’da son dakika gelişmesi… Bayrampaşa’da Baltaş Kilimciler Sanayi Sitesi’nde plastik üreten bir iş yerinde büyük çaplı yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler 3 katlı binayı sardı. Dumanların İstanbul’un birçok semtinden görüldüğü yangına çok sayıda itfaiyeekibi müdahale etti. Yangın gittikçe büyüyünce bölgedeki okullar tatil edildi.

OTOPARKA SIÇRADI, ARAÇLAR DA YANDI

Yangın, iş merkezinin otopark olarak kullanılan üst katında bulunan alana da sıçradı. Otoparktaki araçlar alev alev yandı.

SAATLER SONRA KONTROL ALTINA ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş hanında mahsur kalan 75 kişinin itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak tahliye edildiğini ve yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

OLAY YERİNE GELEN İLK EKİP YETERSİZ KALDI

Yangın sabah saat 10.25’te bilinmeyen bir nedenden dolayı çıktı. Olay yerine gelen Eyüpitfaiyesi müdahalede yetersiz kalınca olay yerine Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Fatih, Bakırköy, Şişli ve Bağcılar itfaiye ekipleri ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

BÖLGEDEKİ OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yanan binada zaman zaman patlamaların da yaşandığı görüldü. Yangının olduğu bölgedeki bazı okullar bugün tatil edildi.

ÜST KATLARDA MAHSUR KALANLAR ZOR ANLAR YAŞADI

Yangın nedeniyle üst katlarda mahsur kalanlar zor anlar yaşadı. Olay yerine gelen itfaiyeekipleri merdiven yardımıyla mahsur kalanları kurtardı.

ARAÇLAR, BİRER BİRER YANDI

Bayrampaşa’da Baltaş Kilimciler Sanayi Sitesi’nde plastik fabrikasında çıkan yangın, iş merkezinin en üst katında otopark olarak kullanılan kısma sıçradı. Yaklaşık 30 aracın bulunduğu alandaki otomobiller birer birer yanmaya başladı. Araçlarda zaman zaman patlamaların yaşandığı görüldü.

VE KONTROL ALTINA ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yangının 5 saat sonra kontrol altına alındığını duyurdu.

İBB’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bayrampaşa Kilimciler Sanayi Sitesi’nde nedeni henüz belirlenemeyen yangın patlamalarla birlikte kısa sürede yayılarak binayı sardı. Her kat yaklaşık 5.000 m² kare alandan oluşuyor. Toplamda 25 bin m² alan etkilendi. Yangın ihbarı saat 10.25’de geldi. Eyüp itfaiyemüfrezesi saat 10.29 da yangına 3 araç 7 personel ile müdahale etmeye başladı. Yangının yayılma riski göstermesi üzerine, İstanbul İtfaiyesi alarma geçerek Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan tüm itfaiye birimlerinden takviye ekipleri bölgeye sevk etti.

Yangına Kocayusuf, köpük kuleleri, Merdiven araçları, Başlangıç, araçlarının da aralarında bulunduğu 71 araç 148 personel ile müdahale edildi. Yangın bölgesine, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığından vinç, dozer ve kepçeler de sevk edilerek söndürme çalışmalarına katıldı. Yangında 7 bin 500 litre köpük ve tonlarca su kullanıldı. Yangın sırasında iş hanında mahsur kalan 75 kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak tahliye edildi. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangında poliol, izosiyanat, plastik ve benzeri kimyasal maddelerin kullanıldığı ayakkabı taban imalatı sırasında başladığı tahmin ediliyor. Atölyelerde bulunan kimyevi maddelerin yanıcı parlayıcı olması nedeniyle yangın kısa sürede yayıldı. Yangın kontrol altına alındı söndürme çalışmaları devam ediyor.

“ŞU ANDA KONTROL ALTINDA”

Basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, yangının 10.25’te başladığını ve itfaiye ekiplerinin 10.29’da yangına müdahale ettiklerini belirterek; “İşyerleri plastik aksam ürettiği için yangını söndürmesi kolay değil. Şu anda kontrol altında. Etrafa dağılmaması için gerekli tüm tedbirleri arkadaşlar almışlar. Ama söndürme ve soğutma çalışmaları bir müddet daha devam edecek.”

“1’İ AĞIR 12 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ”

Yaralılar hakkında da bilgi veren Şahin, “Hastaneye intikal eden yangından etkilenen 12 tane vatandaşımız var. 1 tanesi müdahale edilmesi gereken bir durumda. Diğerleri hafif durumda. Burada yangına 71 araç ve 148 personelle müdahale ediliyor. Gerekirse itfaiyehelikopteri de kullanılacak. Şu anda gerek yangının biçimi gerekse duman yoğunluğu nedeniyle onu değerlendirme aşamasında arkadaşlar. Bir okulda tedbir amaçlı eğitime ara verildi. Çocuklarımız yangın tehdidinden etkilenmesin diye. Yarın çocuklarımız eğitimlerine devam edecek.”

HABERLER.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.