Başkentlerinin yerini değiştiriyorlar!

0
46

Endonezya’nın başkenti Jakarta’nın üzerinde bulunduğu Java adasının her sene suya batması sebebiyle başkentin yerinin değişeceği açıklandı.

Endonezya’nın, aşırı kalabalık olan başkenti Jakarta’nın, yoğun trafik sorunları olması ve ada üzerinde konumlanan mega kentin her sene suya batması sebebiyle yerinin değişeceği açıklandı. Dünyanın en kalabalık adası olan 13 milyon nüfusa sahip mega kent, Java adasında bulunuyor.

The Sydney Morning Herald gazetesi kısa süre önce Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun, Ulusal Kalkınma Planlama İdaresi Başkanlığından muhtemel yerlerde fizibilite çalışması yapmasını istediğini belirtti. Bornero adasındaki Palangkaraya olası bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Ulusal Kalkınma Planlama İdaresi Başkanlığı yöneticisi Bambang Brodjonegoro gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu otomatik olarak Palangkaraya demek değil, fakat birkaç alternatife bakacağız ve bazı kriterler belirleyeceğiz” dedi.

Başkentin yerini değiştirme konusundaki tartışmalar, 1957’de Başkan Suharto tarafından ilk kez tartışılmasından bu yana yeniden ortaya çıktı. Bu değişikliği aynı zamanda Jakarta’nın Hollanda sömürgesi tarihinden kurtulmak için yapılacağını belirtenler de var. Kalabalık şehir problemlerinin daha gerçekçi bir hale geldiği, aynı zamanda Kuzey Jakarta’nın her sene 25 santimetre kadar suya gömüldüğü de ifade edildi. Ülkenin iki seçeneği değerlendirildiği belirtildi.(HÜRRİYET)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.