Başbakan Yıldırım: 2017’de seçim yok

0
38

Başbakan Binali Yıldırım, şimdi yapacakları işin, bu hükümet sistemini, mevcut Anayasa ile uyumlu hale getirmek olduğunu belirterek,  “Böylece bu alandaki enerji kaybına da son vermek. Bu da belli. Bu çok kapsamlı  bir değişiklik olmayacak. Sınırlı bir değişiklik yapacağız, en kısa sürede de referanduma, milletin önüne götüreceğiz. Ondan sonra artık seçim falan yok. 2017’de seçim yok, 2018’de de yok, 2019’a kadar hiçbir şey yok. İşinize gücünüze  bakın kardeşim. Şimdi seçim zamanı değil, geçim zamanı.” dedi.

Yıldırım, Grand Tarabya Otel’de düzenlenen TİM İhracat Zirvesi’nde  yaptığı konuşmada, sadece bir sefer tedbir alıp, “Tamam gerekeni yaptık”  demeyeceklerini ifade ederek, geçen yıl yapılan ihracatın üzerine daha fazla ne  kadar ihracat yapılırsa, onu ayrıca destekleyeceklerini söyledi.

İhracatçı iş adamlarına, “Gidin, dünyanın her tarafına gidin” diyen  Yıldırım, ancak bu şekilde rekabet gücünün muhafaza edilebileceğini,  arttırılabileceğini ama yavaş yavaş da teknolojik, katma değeri yüksek, kilogram  başına değeri daha fazla ürünlere yönelinmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunu nasıl yapacağız? Araştırma, geliştirmeye, yenilikçiliğe daha çok  kaynak ayıracağız daha çok kafa yoracağız. Sadece alın teri değil, alın terine  akıl terini de daha fazla katarak, dünyada fark oluşturacağız. Bizim mutlak  üstünlüğümüz yok, petrolümüz yok. Ama bizim mukayeseli üstünlüğümüz var.  Mukayeseli üstünlüğümüzün başında genç nüfusumuz, kabiliyetli insan kaynağımız.  Ayrıca bulunduğumuz coğrafya. Bulunduğumuz coğrafya, dünyanın en stratejik  coğrafyasıdır. Adeta Türkiye, dünyanın merkezinde yer alıyor.

Şimdi bu da nereden çıktı demeyin? Dünya bir küre, parmağını nereye  koysan orası dünyanın merkezi. Avustralya da dünyanın merkezi ama dünyanın en alt  köşesinde kalmış bir yer. Gideceği kendi ülkesinde bile bir uçtan bir uca 9  saatte gidiyor. Bırakın en yakın kara parçasına, bir o kadar daha uçakla uçmak  zorunda kalıyor. Ama Türkiye öyle değil. Türkiye, 3 saat uçuşla 56 ülkeye  erişilebilecek bir konumda yer alıyor. Bu 56 ülkedeki nüfus 1,5 milyardan fazla.  Buradaki yıllık gayri safi milli hasıla 30 trilyon dolara yaklaşmış durumda.”

“Yolları böleriz ama vatanı, milleti böldürtmeyiz”

Türkiye’nin gücünü, potansiyelini en iyi ihracatçıların bildiğini  ifade eden Yıldırım, ihracatçıların “Potansiyeli keşfedin” sloganını anımsatarak,  bu sloganın Türkiye’yi en iyi tanımlayan ifade olduğunu aktardı.

Türkiye ile gurur duyulması için çok sebebin olduğunu dile getiren  Yıldırım, “Dünyanın en büyük hava limanını yapan başka bir ülke var mı? Dünyanın  deniz altından en derin tünellerini yapan Marmaray ve Avrasya’yı yapan başka ülke  var mı? Dünyanın en geniş açıklıklı Çanakkale Köprüsü’nü yapan başka bir ülke var  mı? Dünyanın ikinci büyük tünelini, Ovit Tüneli’ni 2,5 senede tamamlayan başka  ülke var mı?” diye sordu.

Türkiye’de 50 senedir hızlı trenin konuşulduğunu hatırlatan Yıldırım,  “Amerika, İngiltere’de hızlı tren yok, Türkiye’de var. Kendimizi de o kadar şey  görmeyelim. Türkiye birçok ülkeye göre, çok büyük işler başardı. Yaptığımız  yollar, hastaneler… Bakın bölünmüş yollar trafik kazalarını yüzde 62 azalttı.  8,5 milyon araçtan 21 milyona çıktı Türkiye, kazalar da yüzde 62 azaldı. Niye? 6  bin kilometrelik bölünmüş yolu, 25 bin kilometreye çıkardık 14 yıl içinde.  Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik.  Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama vatanı milleti  böldürtmeyiz.” diye konuştu.

“Sınırlı bir değişiklik yapacağız”

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin bütün bunları yaparken bir yandan da  vesayet odaklarıyla mücadele yaparak bu günlere geldiğini ifade ederek, “14  senedir, hangi badirelerden geçtiğimizi sizler biliyorsunuz. Hatırlayın 2003’ten  bu tarafa, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile başlayan ve 15 Temmuz’da zirveye ulaşan  vesayet girişimlerinin her birini, milletten aldığımız güçle, birer birer ortadan  kaldırarak bu hizmetleri yaptık. Bir de böyle işlerle uğraşmasaydık, o zaman siz  düşünün ne kadar daha çok iş yapacaktık. Ama inşallah bütün bunlar geride  kalıyor.” dedi.

Türkiye’nin geleceğinde belirsizlik olmadığının altını çizen Yıldırım,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belirsizlik varmış algısı oluşturmaya çalışanlar var. Çok net.  Türkiye’nin şimdi önünde bir iş kaldı. Onda da bir mesafe kat ettik. Darbeden  kalan ve 2007 Cumhurbaşkanlığı seçilememesinden kaynaklı, daha sonra referandumla  Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin gerçekleşmesiyle ortaya doğan bir  mevcut durum var. Bu durum, Anayasa ile uyuşmuyor. Şimdi yapacağımız iş, bu  hükümet sistemini, mevcut Anayasa ile uyumlu hale getirmek. Böylece bu alandaki  enerji kaybına da son vermek. Bu da belli. Bu çok kapsamlı bir değişiklik  olmayacak. Sınırlı bir değişiklik yapacağız, en kısa sürede de referanduma,  milletin önüne götüreceğiz. Ondan sonra artık seçim falan yok. 2017’de seçim yok,  2018’de de yok, 2019’a kadar hiçbir şey yok. İşinize gücünüze bakın kardeşim.  Şimdi seçim zamanı değil, geçim zamanı. Millet zaten geçen sene seçim yorgunu  oldu. Durmadan seçim. Yeter. Artık biraz işimize gücümüze bakalım.”

Başbakan Yıldırım, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye yönelik  “İhracatçılar çok şey söyledi ve çok istedi başkan ama hiçbir şey vaat etmediler.  Nasıl oluyor bu? Tek taraflı mı çalışıyorsunuz? Maşallah hepsi alma ağacının  altında.” dedi.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.