Anneler Günü ne zaman, mayıs ayının kaçında? Anneler Günü etkinlikleri

0
44

Anneler Günü bu yıl da heyecanla bekleniyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir coşkuyla kutlanan Anneler Günü’nde hem bireyler hem de mağazalar hazırlık içerisinde! Vatandaşlar, milyonlarca hediye içerisinden bir seçim yapmaya çalışırken; mağazalar görsel olarak fark yaratacak konseptler hazırlıyor. Peki, bu yıl Anneler Günü ne zaman, mayıs ayının kaçında kutlanacak?

Tarihi Yunan mitolojisine dayanan Anneler Günü, varlığımızın sebebi olan annelerimize sevgimizi gösterdiğimiz, hediyeler verdiğimiz, en güzel şiirleri okuduğumuz bir gündür. Çeşitli ritüellerle kutlanan bu özel gün, karşılıksız sevgiyi öğreten annelerimizi şımartmak için sadece bir araçtır. Bir güzel söz, içten kocaman sarılma ve sevgi dolu bir öpücük tüm anneler için en güzel hediyedir. Peki, Anneler Günü bu yıl ne zaman kutlanacak?

Tarihi ülkelere göre farklılık gösteren Anneler Günü, ülkemizde mayıs ayının ikinci pazarı kutlanmaktadır. Bu sene Anneler Günü 14 Mayıs Pazar gününe denk geliyor.

ANNELER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Kültürümüzde de önemli bir yeri olan Anneler Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. İşte, o etkinliklerden bazıları!

İstanbul Çocuk Maratonu, Anneler Günü’nde Koşulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul tarafından düzenlenen İstanbul Çocuk Maratonu, 14 Mayıs’ta Anneler Günü’nde koşulacak. Spor İstanbul tarafından 3.’sü organize edilen İstanbul Çocuk Maratonu, 14 Mayıs’ta Anneler Günü’nde koşulacak. Maltepe Sahil Şehir Parkı’nda düzenlenecek olan çocuk maratonunda çocuklar “Hoşgeldin Şampiyon”, “Katılmak Kazanmaktır” “Koşsun da Büyüsün” ve “Anneler Günü’nde Annene İlk Madalyanı Hediye Et” sloganları ile karşılanacak. 0-15 yaş grubu arasında 10.000 çocuğun katılacağı etkinliğin amacı çocukların yarıştırılması değil, çocuklara maraton bilinci ve spor kültürünü aşılamak olacak.

İzmir’de Anneler Günü’ne anlamlı kutlama

İZMİR’in Karşıyaka Belediyesi’nin etkinlikleri kapsamında, bu yıl Anneler Günü’nde geleneksel Zübeyde Hanım Koşusu’nun ardından, törenle -Ata’dan Ana’ya- çiçekler sunulacak. Geçen 10 Kasım’da Anıtkabir’in bahçesine ekilen çiçekler, Çankaya Belediyesi tarafından yüzlerce Cumhuriyet sevdalısıyla birlikte Karşıyaka’daki Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’na getirilecek.Karşıyaka Belediyesi’nin Anneler Günü etkinlikleri; Ulu Önder Atatürk’ün Karşıyaka’ya emanet ettiği annesi anısına geleneksel hale getirilen ‘Zübeyde Hanım Koşusu’ ile başlayacak. Her yıl İzmir ve çevre illerden yoğun katılımla gerçekleşen koşu, bu yıl da 10 yaş ve üzeri herkese açık olacak. Katılımcılar, 14 Mayıs Pazar sabahı Anayasa Meydanı’ndan Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’na koşacak. Organizasyona katılmak için 13 Mayıs’a kadar Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’na kayıt yaptırılabilecek.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.