Altın fiyatları 5 ayın zirvesi yakınında tutundu

0
33

Altın, hisse senetlerindeki düşüş ve jeopolitik endişelerle Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Altın fiyatları, hisse senetlerinin geri çekilmesi ve yatırımcıların jeopolitik endişelerle birlikte güvenli liman aramasının etkisiyle Kasım ayının başından bu yana en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Spot altın Londra saati ile 09:58’de ons başına 1,284.76 dolar seviyesinde yatay seyretti. Metal, Pazartesi günü, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’ye yönelik askeri harekatı değerlendirme konusunda istekli olduğunun kaydedilmesi ile birlikte 1,295.56 dolara çıakrak 9 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Trump yönetiminin askeri harekatı bir seçenek olarak görmeye devam ettiğini, ancak Çin’in, Kim Jong Un rejimi üzerinde nükleer silah programını sonlandırması için baskı yapacağına ilişkin umut verici işaretler verdiğini kaydetti.

Sydney’de Fat prophets analisti David Lennox, “Altın fiyatlarını şimdilerde yönlendiren jeopolitik gelişmeler konusunda bir ilerleme yok,” dedi ve “Piyasa şimdilerde, bu senaryodaki bir sonraki olayı, daha sonra ne olacağını bekliyor” şeklinde görüş bildirdi.

Cenevre’de MKS (Switzerland) traderı Sam laughin, “Kuzey Kore’ye ilişkin jeopolitik endişeler, yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesine neden oluyor,” dedi ve “Metali mevcut sevieyelerde destekleyen güçlü bir ilgi var” şeklinde konuştu.

ABD’de dün açıklanan konut ve New York imalat sanayi verileri, Fed’in faiz artırımına gitme olasılığını azalttı.

Avrupa hisse senetleri, Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken hiçbir adayın ön plana çıkamamasıyle birlikte değer kaybetti.
Spot gümüş yüzde 0.1 düşüşle ons başına 18.3983 dolara inerken, platin fazla değişmeyerek ons başına 983.80 dolarda kaldı ve palladyum yüzde 0.3 yükselişle ons başına 791.28 dolara yükseldi.

Hürriyet Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.