Almanya’da Hükümetin Ortak Cumhurbaşkanı Adayı Steinmeier Oldu

0
47

Almanya’da hükümeti oluşturan partiler, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’i ortak aday olarak belirledi. Steinmier’in yarın Türkiye’de temaslarda bulunacak.

Almanya’da hükümeti oluşturan Hristiyan Demokrat Birlik ve Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Partinin (SPD), 12 Şubat’ta görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un yerine Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’i ortak aday olarak belirlediği bildirildi.

“HALKIN İTİBAR GÖSTERDİĞİ BİR KİŞİ”

Almanya Ekonomi Bakanı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, SPD Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Steinmeier’in halkın itibar gösterdiği ve güven duyduğu bir kişi olduğunu belirtti.

“HALKIMIZIN UYGUN BULDUĞU BİR ADAY KONUSUNDA ANLAŞILMASI İYİ”

Özellikle değişimlerin yaşandığı bugün, bu güvene ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Gabriel, “Biz, cumhurbaşkanlığı görevi için Steinmeier gibi bir kişinin aday gösterilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Hükümette bulunan partilerin, halkımızın cumhurbaşkanlığı görevine uygun bulduğu bir aday konusunda anlaşması iyi.” diye konuştu.

ÇARŞAMBA GÜNÜ MEDYANIN ÖNÜNE ÇIKACAKLAR

Gabriel, Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ve kendisinin Dışişleri Bakanı Steinmeier ile çarşamba günü medyanın önüne çıkacaklarını duyurdu.

MERKEL: AKLIN YOLU BİR

Almanya Başbakanı Merkel’in parti yönetim kuruluyla yaptığı telekonferansta, Steinmeier’in ortak aday gösterilmesine “Aklın yolu bir” dediği öğrenildi.

SCHÖDER: KARARA SAYGI DUYUYORUM

Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder de Steinmeier’in aday gösterilmesini mükemmel bir karar olarak değerlendirerek bu karara destek veren CDU/CSU’ya da saygı duyduğunu belirtti.

YARIN TÜRKİYE’YE GELECEK

Dışişleri Bakanı Steinmeier, bugün Brüksel’de Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısına katılıyor, yarın da Türkiye’de temaslarda bulunacak.

İKİ DÖNEM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GÖREVİNDE BULUNDU

SPD-Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinde Gerhard Schröder’in başbakanlığı döneminde, 1999-2005 arasında Başbakanlık Daire Başkanlığı görevini yürüten Steinmeier, 2005’te Merkel’in ilk kez başbakan olduğu CDU/CSU-SPD hükümetinde 2009 yılına kadar dışişleri bakanlığı görevinde bulundu. 2007-2009 arasında Başbakan Yardımcılığı görevini de üstelenen Steinmeier, 2013’te Merkel liderliğinde kurulan ikinci CDU/CSU- SPDkoalisyonunda yeniden dışişleri bakanı oldu.

Steinmeier, 2009’da düzenlenen genel seçimlerde Merkel’e karşı SPD’nin başbakan adayı olmuştu.

HABERLER.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.