2017’de 60 bin kamu personeli alımı yapılacak

0
17

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017’de kamuya 60 bin yeni alım yapılacağını ve alımların büyük çoğunluğunun Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına olacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlık ve bağlı kuruluşların 2016 yılının değerlendirildiği toplantıda çalışma ve ekonomi muhabirleri ile bir araya geldi. Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin bakanlığın gelecek yıl yapılacak reformlar için takvimlendirmesi ve asgari ücret desteğinde rakamın ne olduğu, kaç kişiye ulaşma hedefinde olduklarına ilişkin soruları üzerine şunları ifade etti;

“Takvimlendirme ilk 6 ay diye hedefliyoruz. Tabii önümüze şimdi bir anayasadeğişikliği geldi. Anayasa değişikliği Genel Kurul görüşmeleri olacak. Sonra da referandum sürecine geçildiğinde bizim bu çalışmalarımızın özellikle iki temel başlığı sağlıklı tartışılabileceği, değerlendirilebileceği bir ortam zor olur diye düşünüyoruz. Biri kamu çalışanı reformu, diğeri de kıdem tazminatı. Dolayısıyla bir referandum süreci gündemde olduğu için bu Nisan ayı itibariyle daha reel, daha güçlü bir çalışma ortamı. Kıdem tazminatı dediğimizde milyonları ilgilendiren, milyonlarla mağduriyetin ortadan kaldırılması ve güçlü, güvenilir, sürdürülebilir bir fon olması lazım. Dolaysıyla bütün bunlarda bir de güçlü taraflarımız var, ben yaptım oldu diyecek halimiz yok. Bu nedenle her iki reform veya Sosyal Güvenlik Teklifi Faz 2 Reformu, bunlar 2017’nin ilk 6 ayında gündemimizde olacak ama ilk çeyreği anayasa değişikliği nedeniyle ilk yarısını muhtemelen arzu ettiğimiz dinamiklerde değerlendiremeyeceğiz. Asgari ücret desteklerinden geçtiğimiz yıl yararlanan rakamlar yine aynen yararlanır. Esasında Maliye Bakanlığımızın planlaması bu yıl 75 lira olarak devam etmesini planlıyordu ama asgari ücretin rakamını da bin 400’lerin altında planlıyordu. Biz bin 404’lere ve yılın tamamında iki kademeli geçişli olarak planladığı için veya enflasyon oranında planladığı için bu rakam işverene yaklaşık enflasyon artı kısmında 27 liralık bir yük getiriyor. Bu da 75 liraya 27 liralık ilave yük geliyorsa bunu ya tamamen kapatacağız ya da kısmen kapatacağız. Onu Başbakanımız hükümet görüşmelerinde netleştirecek. Diğer taraftan da geçen yıl nasıl hiçbir asgari ücretli bin 300 liranın altında vergi dilimleriyle muhatap olup da altında bir ücret almayacak dediysek burada da hiçbir asgari ücretlimiz bin 404 liranın altında bir ücret almayacak”

Bakan Müezzinoğlu, yapılandırma kapsamında yapılan tahsilatların miktarının sorulması üzerine, “Şu anda ilk taksiti 2 Ocak itibariyle topluyoruz ama özellikle bir olağanüstü, bir de otomasyonlarda yaşanan sorunlar nedeniyle 9’una uzattık pazartesiye kadar. Dolayısıyla ilk taksitlerimizin miktarının ne olduğunu pazartesi akşamı göreceğiz” ifadesini kullandı.

2017 kamuya yeni alım

Suriyeli çalışan sayısının sorulması üzerine de Bakan Müezzinoğlu, “Şu anda büyük oranda Gaziantep’te, Bursa’da, İstanbul’da çalışma izinli çalışan sayısı yanılmıyorsam 11 bin küsür” dedi.

“60 bin kamuya yeni alım 2017, bunların büyük çoğunluğu Milli Eğitime tabi Milli Eğitim özellikle Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen açığının yeni sistematiğini sözleşmeli statü üzerinden uygulayacak” diyen Bakan Müezzinoğlu şunları kaydetti:

“O nedenle bunların ne kadarı 657 o Milli Eğitimle yapacağımız değerlendirmelerden Maliye ile birlikte önümüzdeki günlerde belli olur. Toplam 60 binin diğer ikinci güçlü alımı İçişleri Bakanlığı, güvenlik elemanı diğeri de Sağlık Bakanlığı hekim dışı çünkü Sağlık Bakanlığı ne kadar hekim buluyorsa o kadarını alıyor 60 binin dışında. Yeni KHK’lar çıkar, dün itibariyle OHAL 3 ay daha uzatıldı. Burada ihraçlar da, iadeler de olur.”

“Ben sözlü mülakatların yapılmasını doğru buluyorum”

Bakan Müezzinoğlu, adayların sözlü sınavlarda haksızlık yapıldığı, atamaların liyakat şeklinde yapılamadığı iddiası ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mülakatın mutlaka değerlendirilecek artı, eksi boyutları vardır ama herkesin bir işvereni var. KPSS puanı tabii ki önemli, anlamlı ve değerli ama Çalışma Bakanlığının farz edelim iş sağlığı ve güvenliğinde çalışacak bir uzman yardımcısını, o dinamiklerini bir komisyonun, bir heyetin değerlendirmesini şayet biz dinamizm ve sorumluluk istiyorsak, yarın gelişe bilirlik istiyorsak bunun mutlaka yapılması lazım. Hiçbir özel sektör CV ile almaz, CV ile davet ediyor sonra görüşüyor, mülakatını kendine göre yapıyor, belirli deneme süresini de koyuyor, ondan sonra da seni aldım veya almadım diyor. Biz millete hizmet ediyoruz. Burada kamunun veya Çalışma Bakanlığının memnun etmesi gereken birinci kitle görev verdiği insanlar değildir, sorumlu olduğu millettir. 80 milyona hizmetin standardını daha iyi noktaya getiremediğimiz sürece siyaset üzerine düşeni yapmamış olur. Ben mülakatların yapılmasını doğru buluyorum hatta bazen denir test soruları açık uçlu sorular, açık uçlu soruların olmadığı bir test sistemi kişinin üretkenliğini göstermez, teknik olarak başarısını gösterir ama açık uçlu sorular kişinin analiz yapabilme kabiliyetini, farklı üretkenlikler ve farklılıklar getirebilme kabiliyetinin var olup olmadığını da gösterir.”

 Hürriyet  Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.